5 Adımda Virüslerden Kurtulma Yöntemi

Merhaba, sizler için hazırladığım bu yazımda format atmadan virüslerden kurtulmak için yapmanız gerekenleri anlatacağım. Her şeyden önce elbette neden bilgisayarınızı sıfırlama ihtiyacı duyduğunuzdan başlayalım. Eğer bilgisayarınızda virüs olduğu için yapıyorsanız telaş yapmanıza gerek yok. Bunun daha basit ve veri kaybı olmadan yapabileceğiniz yöntemleri var. Eğer bilgisayarınızın performansından şikayetçiyseniz ve gerektiği kadarını vermiyor diyorsanız bunun için de yazılarım mevcut.

Öncelikle işletim sisteminiz neyse başlıkları ona göre gezin, çünkü Windows 7 veya Windows 10 için farklı önerilerde bulunacağım. Linux işletim sistemini bilmediğim için yorum yapamamaktayım, eğer Linux kullanıcıysanız bu yazımı okumadan geçebilirsiniz. Tüm bu teknikleri doğru adımlarla uyguladığınızda emin olun ki tüm virüsleri temizlemek için her şeyi yapmış olacaksınız. Başlamanız gereken nokta hangi virüs türünün bilgisayara bulaştığını araştırmak. Eğer doğru tespitler yapılamazsa ne bir fayda görürsünüz ne de bir zarar görürsünüz.

#Hangi virüsü yediğimi nasıl anlarım?
Başarmanız gereken ilk kilometre taşı budur. Eğer güvenlik duvarı virüsü tespit edebilmişse ne tür olduğunu da belirtmiş olacaktır, verdiği uyarıyı dikkate alıp denetim masası üzerinden “Windows Defender” a giriş yapın, giriş yaptıktan sonra karantinaya gelin ve son aldığınız uyarıya bakıp ne tür bir virüs olduğuna bakın. Unutmayın, karantinaya alsa bile virüsün temizlenmemiş olma ihtimali hala bulunuyor. Bu yüzden farklı bir cihazdan direkt olarak yapmanız gereken şifrelerinizi bir an önce değiştirmek. Çünkü zaten bu illetin asıl amacı kayıtlı şifrelerinizi çalmak.

#Kredi kartı bilgilerimi virüs çalar mı?
Daha önce bir siteden alışveriş yaptıysanız veya tarayıcıdan kredi kartı bilgilerinizi girdiyseniz büyük ihtimal tarayıcı bunu kayıt etmiştir. Fakat virüsü dosya yoluyla size aktaran kişi büyük ihtimal kullanamayacak çünkü tarayıcılar CVC kodunu kayıt etmiyor. Bunu da çalabilse dahi 3D Secure yöntemi eğer kartınıza tanımlı değilse tanımlayın çünkü en son durağımız burasıydı. Elbette virüslerin çeşitleri çok, kart bilgileri veya önemli bilgilerin çalınma yöntemleri de çok. Asla bir bilgisayara kullanıcı hatası olmadan bulaşamaz.

viruslerden-kurtulma
virüslerden-kurtulma

Virüslerden kurtulma yöntemleri

#En etkili Windows 7 için Yöntem
İlk yöntemimiz Windows 7 kullanıcıları için olmazsa olmaz bir program olan combofix programıdır. Bu programı indirmenin ardından sadece çalıştırıyorsunuz, daha sonra zaten herşeyi kendisi yapıp bilgisayarı yeniden başlatıyor. Başlatmasının ardından bir adet not defteri açılıyor ve size neyi nasıl yaptığını ve neleri sildiğini anlatıyor. Bu işlemin ardından tekrar virüs taraması yaptıysanız sonuçların azaldığını belki de yok olduğunu göreceksinizdir. Kendisi Windows 7 kullanımım da ki en sevdiğim programdır. Bu programda yapmanız gerekenleri bitirdikten sonra hızlıca tarama yineleyin ve sonuçlara göre adımlar atmaya devam edin.

#Bu program işe yaramadı mı?
Hızlı bir şekilde malwarebytes isimli programı indirin, kurulumunu yapın ve toplu olmayacak şekilde tek tek bellekleri aratın. Ayrıca şüphelendiğiniz dosyaları en başta taratın ve karantina altına alın. Bu program ile taramayı yapmanızın ardından bilgisayarı güvenli modda başlatın ve tekrar bir önceki adımda verdiğim önerileri gerçekleştirin. Unutmayın, diskleri teker teker taratıp karantinaya almanız çok önem taşıyor bu boyutta.

#Windows 10 kullanıcıları ne yapacak?
Hemen onlara da çözüm sunayım, en iyi yapmanız gereken ve öncelikli olan iş güvenlik duvarında yapacağınız ayarlamalardır. Unutmayın, sizin önceliğiniz “Windows Defender” olmalıdır. Çünkü bilgisayarınızı en iyi tanıyan ve sürekli arama yapan program o, başka programa güvenmeyin. Çünkü dünya üzerindeki çoğu virüs şuan güncellemeleri altında ve kolayca temizleme yapabiliyor bu program.

Keyloggerden kurtulma yöntemi

En etkili ve etkin yol tamamen format atmaktan geçiyor. Maalesef günümüzdeki temizlik programları bu konuda biraz işlevsiz kaldığı için keylogger yediyseniz ve önemli belgeleriniz, şifreleriniz varsa kesinlikle tüm dosyaları silip yeni bir sayfa açmak. Unutmayın, siz ne kadar keylogger yedirdiğiniz bilgisayarı kullanmaya devam ederseniz o kadar çok veri ve bilgi çalınır, bu yüzden bu konuda biraz aceleci davranmalısınız.

#Hiç yolu yok mu kurtulmanın?
Elbette var, ancak meşakkatli ve sıkıntılı bir süreç olmakla birlikte aramalara yazdığınız zaman en baştaki sonucun 2010 yılında yazıldığını göreceksiniz. Henüz Türkiye ‘de keyloggerden kurtulma yöntemini araştırıp yazan, çözümlerini bilen ve aktaran birileri yok. Eğer bir kaç kişi yorum atıp benden bunu isterlerse elbette seve seve en ince ayrıntısına kadar araştırıp yeni bir yazı yazar ve kurtarmaya çalışırım sizleri.

admin

Adım Metin, 23 yaşındayım ve 12 yaşımdan beri bilgisayar ile ilgileniyorum. Teknik, donanımsal ve yazılımsal sorunlarınızı gidermeye çalışıyorum. Güncel oyunların teknik sorunlarının çözümlerini de sizlere sunmaya çalışıyorum. Tanıtım yazısı, reklam ve işbirlikleri için iletişim kurabilirsiniz. Bilgisayar sorunları konusunda profesyonelleştim ve ücretsiz olarak sizlere içerik sunuyorum.

3 YORUM

  1. lol ping düşürme – Bilgisayar Sorunları – Bilgisayar Sorunları

    […] ping düşürme operasyonunun üçüncü adımını da gerçekleştirmiş olursunuz. 5 Adımda virüslerden kurtulma yöntemi için […]

  2. CS GO Fps Arttırma! – 2020 Çözümleri – Bilgisayar Sorunları – Bilgisayar Sorunları

    […] temizlemeye çalış yoksa işin içinden çıkamazsın, şu programı kullanma artık. Ayrıca virüs temizleme yöntemi olarak yazdığım şu yazıyı da iyice incele. Buraya kadar hiç bir yeri atlamadan okusan iyi […]

  3. Bilgisayar Sorunlarına Çözüm – bilgisayarsorunlarim.com – Bilgisayar Sorunları

    […] reklam virüsü olduğunu düşünüyorsanız, Önereceğim programlar tam size göre! Eğer reklam virüsü değil, “işlemci mi yoran bir virüs var” diyorsanız size önereceğim programını […]