En Çok Rastlanan Anakart Sorunları

Makine her kapatılıp açılışta BIOS ayarlarını unutuyor. Anakart üstündeki pil zayıflamıştır. Pili değiştirin. Bu pil genelde 2032 kodlu pildir. Problem devam ediyorsa pil yuvası ile anakartın bağlantısını gerçekleştiren noktalarda temassızlık olabilir. Buraları gözden geçirin, gerek görülürse lehimleri tazeleyin. Hala çözüme ulaşılamamışsa bu şekilde kullanmaya devam edin ya da anakartı değiştirin.

Yaklaşık 2-3 ay gibi bir vakitte bios pili bitiyor.
Bu hale ASUS SP97 anakartlarda rastlamıştır. BIOS yazılımındaki bir hatadan kaynaklanmaktadır. BIOS’u internetten çekilecek uygulamayla tekrardan yazmak amacıyla problem çözülür.

COM1 ya da COM2 portuna takılı aygıtlar çalışmıyor.
Montajı yeni yaptıysanız ve AT anakart tüketiyorsanız kabloların anakarta monte edildiğine ve doğru port kablolarını kullandığınıza emin olun. Bazı port kabloları anakarttan anakarta değişebilmektedir. Örneğin Gigabyte bir anakart ile Tomato anakartın port kabloları değişikdır. BIOS’tan bu portların disabled edilmediğini denetim edin. Gerekirse default bios ayarları yükleyin. Loop back aygıtı ve test uygulaması varsa bu portların dayanıklı olup olmadığını denetim edin, arızalı ise anakartı değiştirin.

Açılışta işlemci sürati olması gereken değerde göstermiyor.
Montaj sırasında işlemci saat süratini belirleyen jumperler hatalı takılmış olabilir. Anakartın kitapçığından yararlanarak bu jumperleri gözden geçirin. Yeni tip anakartlarda işlemci saat sürati biosta varsayılan olarak ayarlanmaktadır. Sizin işlemcileriniz buradan overclock yapılmış olabilir. Doğru sayısal değeri bios kurulum amacıyla işlemci hızı ile alakalı yerden ayarlayabilirsiniz.

Windows ya da DOS gibi işletim sistemleri disket sürücüyü görmüyor…
BIOS’ta disket sürücü tipinin doğru olarak tanımlandığını denetim edin. 3½ disket sürücü tüketiyorsanız BIOS’ta da bunun bu tür bulunduğuna ilgi edin.

Sürücüyü diğer bir makinede tecrübe ederek dayanıklı bulunduğuna emin olun. Sürücüye takılan güç kablosunun ve anakarttan gelen data kablosunun iyice yerleştiğine emin olun. İlk açılışta sürücünün led’inin yanıp yanmadığını denetim edin. Yanmıyorsa bağladığınız güç kablosunda kopukluk olabilir. Başka bir kablo takmayı deneyin. Eğer yanıyorsa anakart ile bağlantıyı gerçekleştiren data kablosunu değiştirin. Arıza devam ediyorsa anakartın I/O katında problem olabilir. Anakartı değiştirmek gerekir.

Bilgisayar sık sık kendi kendine reset atıyor.
Büyük olasılıkla anakart bozukluklıdır ve değişmesi gerekir. Ancak ufak bir olasılık olmakla eş güdümlü power supply’ın yeterli enerjiyi verememesinden ötürü da bu bozukluk olabilir. Bunun amacıyla ilk olarak dayanıklı bulunduğuna emin bulunduğunuz bir güç kaynağı ile makinenizi deneyin.

Bilgisayar her açıldığında hard diski tekrardan algılıyor.
Anakart BIOS Setup’a girerek Auto HDD Dedection yaparak hard diski BIOS’a tanıttırın.

SES İLE İLGİLİ ARIZALAR

Bilgisayar ilk açıldığına uzun bir bip sesi geliyor ve hiçbir görüntü gelmiyor.
Bu tür bir bozukluk genelde RAM dan kaynaklanmaktadır. İlk çözüm olarak RAM’i anakart üstündeki diğer bir slota takın.
Eğer EDO RAM tüketiyorsanız RAM’lerin çifter çifter takılması gerekir. Yani 2 adet 8 MB’lık ya da 2 adet 16 MB’lık gibi. Aksi durumda makine bu tür bir hata verecektir. RAM’lerin dayanıklı bulunduğuna ve doğru takıldığına eminseniz anakart bozuk olabilir değiştirmek gerekir.

Bilgisayar açıldığında bir çok bip sesi geliyor ve görüntü yok…
Anakart bozuktur, değiştirmek gerekir.

Bilgisayar açıldığında bir uzun iki kısa bip sesi geliyor!
Ekran kartı ile alakalı bir problem vardır. Monitör kablosunun ekran kartına takıldığına ve ekran kartının slota iyice oturduğuna emin olun. Problem hala devam ediyorsa dayanıklı bulunduğuna emin bulunduğunuz bir ekran kartını takın ve tekrar makineyi açın. Sorun ortadan kalktıysa bozukluknın ekran kartından kaynaklandığı kesindir, değiştirmek gerekir.

Beş defa arka arkaya bip sesi geliyor!
İşlemcide problem olabilir. İşlemcinin yerine iyice oturduğuna emin olun. Problem devam ediyorsa dayanıklı bir prosedürcü takarak tekrar açmayı deneyin. Problem kalktıysa işlemciyi değiştirmek gerekir.

Windows 10 Ses Problemleri

Bilgisayarın ses kartından ses çıkmamasının araştırılmasında ilk evvelce yapılması gerekli olanlar şunlardır :
– Hoparlör üstünde ses ayar butonsi varsa butonun düşük ses civarında olup olmadığını denetim edin ve yüksek ses standardına getirin.
– Varsa hoparlörün güç butonunun açık bulunduğunu denetim edin.
– Hoparlörün ses kartına doğru takıldığına emin olun. Özellikle ses kartı üstünde “spk out”, “audio out” ya da “speaker” yazan çıkışa oparlör takılır.

DOS tabanlı oyunlarda ses çıkmıyor…
Bazı DOS oyunları ses kartlarını kendileri tanımaktadır. Ancak birtakımlarında bunun kullanıcı yönünden tanımlanması gerekmektedir. Bunun amacıyla oyunun konfigürasyon seksiyonuna girilip “%100 Sound Blaster Compatible” ya da buna benzer bir seçeneğin seçilmesi gerekmektedir.

– Açılan pencerede sessiz yazan kutucukların dolu olmamasına ilgi edin. Bazı hallerde sessiz yazan kutucuklar yerine “Seçili” yazan kutucuklar olabilir. Bu durumda şunların amacıylain dolu olması gerekir. Hem de ses ayar düzeyinin de en alçakta olmadığını denetim edin.

ASUS MEW M/B tip bir anakart kullanıyorum. Onboard ses kartını iptal edip Creative PCI bir ses kartı taktığımda DOS altında çalışan oyunlarda ses çıkmıyor. Beta BIOS rev. 1007.002 den ileri BIOS versiyonlarında bu probleme rastlanmaktadır. Bunun amacıyla BIOS Setup’tan Advanced-I/O configuration evresinde “onboard game port” iptal edilir. Veya asus sitesinden adresinden alakalı BIOS uygulaması çekilerek tekrardan yazılır.

Bilgisayar Görüntü Sorunu

VGA çıkışında görüntü elde edilemiyor (görüntü yok)…
Bu bozukluk en çok karşılaşılan bozukluklardan olup alttaki adımların takip edilmesi ile çözüme kısa vakitte ulaşmak olası olacaktır.

– Bu tür bozukluklarda makine çalıştığı çok iyi tanınan monitör, klavye, mouse gibi etraf birimleri ile test edilmelidir. Eğer bozukluk ortadan kalktıysa değişiklığı yapılmış etraf birimi bozukluklı demektir. Bunlara karşın bozukluk giderilmediyse;

– Power kablosu test edilir. Bunun amacıyla power supply’a giren alanı bir multimetre aygıtı ile ya da denetim kalemi ile ölçülür. Burada voltaj yoksa kablo yenisi ile değiştirilir.

– Power supply fanı dönüyorsa power supply çıkışları ölçülür. 5V ve 12V çıkışlarının normal olup olmadığı gözlenir. Ancak, fan dönmüyor, çıkış voltajlarından en az biri hatalı ya da koruma sesi (vızıltı şeklinde) geliyorsa, power supply problemlutur ya da SPS (Switching Power Supply – Anahtarlamalı Güç Kaynağı) aşırı stres dalgalanmalarından ötürü korumaya geçmiştir.

Ya da sisteme bağlı floppy, hard disk, CD-ROM ya da diğer kartlardan birisinde kısa dönem sahip olunantur. Bu hali kavramak amacıyla ilk olarak power supply ile beslenen floppy, hard disk, CD-ROM ve anakart power bağlantıları birer birer kesilerek bozukluk belirlenmesi yapılır.

– Yukarıdaki adımlar yapıldı ve bozukluk şimdilik giderilmediyse sırayla RAM’lerin slotlara doğru ve ideal sırayla takılıp takılmadığına, CPU ayarlarının doğru yapılıp yapılmadığına bakılır. Tamamı normalse ve imkân varsa bu parçalar çalıştığına emin olunan yenileriyle değiştirilip test edilir.

Bazen ekranda kırmızı ya da mavi renk hakim oluyor.
Bu tür bir bozukluk genelde monitörün ekran kartına giren pinlerinden birinin ya da birkaçının eğilmesi ya da kırılması ya da bu kablo amacıyladeki bir kopukluktan kaynaklanmaktadır. Monitörü diğer bir bilgisayarda deneyin. Problem devam ediyorsa kablonun değişmesi gerekir.

Düğmeye basıldığında bütün ışıklar yanıyor; lakin, görüntü yok…
Problem büyük olasılıkla anakarttadır. Bu hale bilhassa CIH virüsü ile BIOS’un bozulması neticesi rastlanır. BIOS’un tekrardan yazılması denenir, olmuyorsa anakart değiştirilir.

Bu hale makine montajı ilk yapıldığında rastlanmışsa ve CPU saat ayarları anakart üstünde jumperler ile yapılıyorsa bu ayarların doğru yapıldığına emin olur. Farklı bir çarpanın seçilmesi bu hale sebep olabilir.
Hard disk, floppy ya da CD-ROM sürücü bozukluklı olup kısadönem yapıyor olabilir. Bu aygıtların bağlantıları sökülüp makine açılır. Eğer görüntü geldiyse sırayla sökülen aygıtlar takılarak bozukluklı aygıt teşhis edilir.

Açılan pencereler kapatılırken ekranda iz bırakıyor…
Ekran kartı bozuktur, eğer VRAM’ler çıkartılabiliyorsa çıkartıp yenilerini takarak deneyin. Ekranın çözünürlüğü ve tarama ayarlarını değiştirin. Problem giderilmediyse ekran kartını değiştirin.

TV kartı çalışırken ekranda diğer yere sürüklendiğinde iz bırakıyor!
Öncelik ile ekranın tarama ayarları değiştirilir. Sonuç alınamadıysa daha uyumlu bir ekran kartı ya da tv kartı tercih edilir.

ASUS AGP-V3800 ekran kartı kullanıyorum. VGA+TV dual özelliğini aktif yapamıyorum!
Çözünürlüğü 800×600 ya da daha aşağısına ve 16 bit renk standardına ya da daha aşağısına indirin.

ASUS MEW M/B tip bir anakart ve 32 MB RAM kullanıyorum. NT 4.0 kurduğumda ekran kartının sürücüsünü yükleyemiyorum.
Ekran kartının sürücüsünün yüklenebilmesi amacıyla en az 64 MB RAM gerekmektedir.

Bilgisayar açılmama sorunları

Makinenin güç butonuna basıldığı durumda açılmıyor, ön panel ışıkları yanmıyor! Bu tür durumda yapılması gereken ilk şey elektrik prizinde elektriğin bulunduğuna emin olmaktır. Daha sonra da makinenin bütün kabloları denetim edilir, bilhassa güç kablosu olmak üzere bütün kablolar sıkıca yerleştirilir. Sorun devam ediyorsa alttaki adımları izleyin:

anakart-ekran-karti-monitor-ses-sorunlari
Anakart sorunları – işlemci sorunları – bios sorunu – açılmama problemi

Bilgisayarınız AT yapıda ise;
Büyük olasılıkla power supply (güç kaynağı) ünitesi bozukluklanmıştır. Yenisi ile değiştirmek gerekir.
Power butonsi bozukluklanmış olabilir. Elektrik fişini sökün ve kasanın kapağını açarak power butonunu çıkartın. Düğmenin ucundaki kontak kablolarını kalın bir iletkenle kısadönem edin ve kasanın arka alanına elektrik kablosunu takın. Eğer makine açıldıysa bozukluk butondedir. Bu durumda yenisi ile butonyi değiştirin. Elektrik fişi takıldığında butonun ucunda 220 V olacağından ilgili davranılmalıdır.

Bilgisayarınız ATX yapıda ise;
ATX anakartlarda “soft power on/off” özelliği bulunmaktadır. Güç kaynağı ünitesi anakarttan alacağı komutlar yönünda aygıta elektrik vermekte ya da kesmektedir. Anakartın bu komutu vermesi amacıyla tekrar anakart üstündeki “power on” jumperi kısadönem edilir.

Bu prosedür kasadaki açma kapama butonsi ile yapılır. Eğer bu buton problemlusa ya da kablosu bu jumpere takılmamışsa bu prosedür yapılmayacağından; anakart makineyi açmayacaktır. Düğmenin problemlu olma olsılığı düşünülerek anakart üstündeki bu jumper diğer bir ilenken ile (tornavida gibi) kısa dönem edilerek makinenin açıp açmadığı denetim edilir. Eğer açıyorsa buton değiştirilir.

Güç kaynağının anakarta stres veren kabloları haricindeki HDD, CD-ROM gibi aygıtlara bağlı kabloları çıkartılır. Anakarta stres veren kablonun sıkı olmasına ilgi edilir. Power on jumperi kısa dönem edilerek çalışıp çalışmadığına bakılır. Eğer makine açılıyorsa HDD ya da CD-ROM gibi aygıtlarda problem aranır.

Güç kaynağının problemlu olma şansına karşı dayanıklı bir güç kaynağı takılarak makinenin açılıp açılmadığına bakılır.
Problem devam ediyorsa anakarta takılı ses kartı, faks modem gibi opsiyonel kartlar çıkartılır ve tekrardan açılması denenir. Buna karşın problem tekrar çözülmediyse anakartın bozukluklı olma olsılığı yüksektir, sağlam bir anakart takılır.

Düğmeye basıldığında bütün ışıklar yanıyor; lakin, hiçbir ses ve görüntü yok! Problem büyük olasılıkla anakarttadır. Bu hale bilhassa CIH virüsü ile BIOS’un bozulması neticesi rastlanır. BIOS’un tekrardan yazılması denenir. BIOS’un tekrardan yazılması kitabın anakartlarla alakalı alanında anlatılmıştır, olmuyorsa anakart değiştirilir.

Bu hale makine montajı ilk yapıldığında rastlanmışsa ve CPU saat ayarları anakart üstünde jumperler ile yapılıyorsa bu ayarların doğru yapıldığına emin olur. Farklı bir çarpanın seçilmesi bu hale sebep olabilir.

Genel bilgisayar sorunları

Açılışta “ERROR: Can’t write ESCD” hatası sağlıyor…
Eğer rastgele bir donanım değişiklığı yapmadıysanız BIOS flash chip ile alakalı hatalı bir hal vardır. BIOS’ta setup defaul’u tekrar yükleyin.

Açılışta keyboard hatası sağlıyor ve klavyenin hiçbir fonksiyonu çalışmıyor! Klavyenin iyi takıldığına emin olun. Buna karşın devam ediyorsa klavyeyi diğer bir makinede tecrübe ederek dayanıklı olup olmadığını denetim edin.
Sağlam klavye takılı bulunduğu durumda problem devam ediyorsa anakartın klavye girişinde problem var demektir.

Genellik buradaki sigorta atar. Bu hale daha çok makine çalışırken klavyeyi söküp takmak sebep olur. Anakartı sökün. Burada kenarında “fuse” yazan direnç ya da mercimek kondansatör şeklindeki sigortayı bulun. Her iki ucunu lehimlemek amacıyla bir tel ile kısadönem edin. Hem de klavye girişi ile anakart arasındaki bağlantı noktalarında soğuk lehim varsa bu lehimleri tazeleyin. Kartları yerlerine takarak tekrar deneyin. Sorun çözülmediyse anakartı değiştirin.

Bilgisayar Windows işletim sistemine girmeden kilitleniyor…
Bilgisayarınız açılırken CONFIG.SYS ve AUTOEXEC.BAT dosyaları amacıylade teşhis edilen satırlar icra edilirler. Bu satırlar arasında 32 bit sistemle uyumlu olmayanlar var ise şunlar problem çıkartabilirler. Bu satırların icrası iptal edilmelidir. Bunun amacıyla alttaki yolları takip ediniz;

 1. Bilgisayarı kapatıp tekrardan açın. Açılış sırasında “Windows 98 başlıyor” yazısını görünce tuşuna basın.
 2. Karşınıza çıkan alternatiflerden “Adım Adım Onaylama” sekmesini seçerek icra edilen satırları ilgilice izleyin.
 3. Burada icra edilen satırı teşhis edin ve makineyi tekrardan kapatıp ile açın. Şimdi “Sadece Komut İstemi” satırını seçin ve Dos ortamına geçin.
 4. “edit config.sys” ya da “edit autoexec.bat” aratarak alakalı komutu bulun ve burayı silin ya da başına “; ” koyarak icra edilmesini engelleyin.
 5. Yaptığınız değişiklıklari kaydedip makinenizi tekrardan kapatıp açın.
  “C:>WINDOWS” endeksi altında “WIN.COM”, “HIMEM.COM” ve “EMM386.EXE” dosyalarının bulunup bulunmadığına bakın. Eğer yoksa diğer bir bilgisayardan kopyalayın ya da Cab (Cabinet) dosyalarından şunları açın.
  Bilgisayarınızı Windows 95/98 açılış disketi ile açın. “ATTRIB MSDOS.SYS –H –R” aratarak MSDOS.SYS dosyasının saklılık (hidden) ve salt okunurluk (read only) halinu kaldırın. “EDIT MSDOS.SYS” aratarak bu dosyanın içeriğini görün. Burada “BootGUI=0” yazan bir satır varsa “0” miktarını “1” adedi ile değiştirin. Burada “0” olması grafik arabirimine girmeyi engeller. Aşağıda numune bir MSDOS.SYS dosyasının içeriği verilmiştir.
  [Paths]
  WinDir=C:WINDOWS
  WinBootDir=C:WINDOWS
  HostWinBootDrv=C
  [Options]
  BootMulti=1
  BootGUI=1
  DoubleBuffer=1
  AutoScan=1
  WinVer=4.10.1998

Windows’a girerken düzensiz karakterler ve bip sesi çıkıyor..
Büyük olasılıkla kayıt defteri (registry) kayıtları bozulmuştur. Kolay çözüm olarak aynı tip bilgisayarda Windows altınaki SYSTEM.DAT ve USER.DAT dosyalarını DOS içerisinde iken buraya kopyalayın. Sorun çözülmediyse Windows’un tekrardan yüklenmesi gerekecektir.

Açılışta “MSGSRV.32” hatası geliyor.
Bilgisayarı kapatıp açın. Windows’a girerken “F8” tuşuna basın ve çıkan menüden 3. alternatif olan “Güvenli Kip”i seçin. “Denetim Masası” alanından “Program Ekle/Kaldır” sekmesini seçin. Karşınıza çıkan listede “DirectX Drivers” alanını seçin. “Restore Audio Drivers” tuşuna basın. Bilgisayarın tekrardan açılmasını bekleyin.

Açılışta “Hard disk(s) Diagnosis Fail” hatası geliyor!
Daha daha eskiden sisteme tanıtılan bir hard disk çıkartıldı ve tekrardan ayar yapılmadıysa ya da bu hard disk bozulmak amacıyla sistem yönünden görülmüyorsa bu tür bir hata ile karşılaşılabilir. Çözüm olarak hard disk bağlantıları denetim edilir ve ayarlar tekrardan yapılır. Problem devam ediyorsa bu hard diski diğer bir makinede denemek amacıyla bozukluğunun hard diskten mi yoksa diğer bir yerden mi kaynaklandığı araştırılır.

Windows her açılışta Scandisk yapıyor!
Windows kapatılırken “Bilgisayarı kapat” seçeneğinden kapatılmayıp da direk güç butonunda kapatılmışsa scandisk çalışır.
Hard diskte bad sektör bulunduğu vakit da scandisk çalışır. Eğer bas sektör varsa yüzey taramasına geçer.

Gerekli bad sektörleri teşhis ettikten sonra Windows çalışır. İstenirse bu prosedür yarıda kesilebilir. Ancak sonuna kadar devam etmesinde yarar vardır. Böylece hard diskinizdeki bozuklukları görmüş olursunuz. Hem de sonuna kadar beklenirse Windows bir ileri açılışta scandisk yapma gereksinimi hissetmez.

Bilgisayar açılışta hata veriyor

“Missing Operating System” hatası sağlıyor…
Sabit disk parametreleri BIOS Setup’ta hatalı girilmiştir. BIOS Setup’ta “IDE AUTO DEDECTION” yaparak parametreleri düzeltin.

“Disk Boot Failure, Insert System Disk and Press Enter”
Hard disk takılı olmayabilir ya da hard disk partitionlara ayrılmamıştır. Hard diski takarak bir açılış disketi ile sistemi açın ve fdisk yaparak format atın ve sistemi yükleyin. Not: Bu Hataya CIH virüsünün hard diskin partition’larını ortadan kaldırması ardından da rastlanmaktadır.

“HDD Controller Failure” hatası sağlıyor…
Bu Hataya IDE arabiriminin ya da hard diskin bozulması sebep olmaktadır. Hard diski, çalıştığına emin bulunduğunuz diğer bir makinede deneyin. Eğer orada bir problem yoksa anakartı değiştirmek gerekir.

“FDD Controller Failure” hatası sağlıyor…
Disket sürücüye ait IDE arabiriminde problem olabilir. Öncelik ile disket sürücüyü diğer bir makinede deneyin. Sürücünün çalıştığına eminseniz anakartı değiştirmek gerekebilir.

Bilgisayar bir takım hallerde çok yavaş açılıyor. İlk Windows logosundan sonra sol üst köşede yanıp sönen imleç işareti çıkıyor. Uzun bir müddet sonra Windows çalışmaya başlıyor… Bilgisayar açılırken donanımı ve sistem açılış dosyalarını denetim eder. Bilgisayarı hızlandırmak için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

imleç işareti bu esnada çıkar. Bilgisayarda rastgele bir IRQ çakışması ya da açılış dosyalarını okurken bir komut satırında takılması nedeniyle sistem yavaş açılabilir. Bu problemu gidermek amacıyla Autoexec.bat ve Config.sys dosyalarının yedeklerini alarak (daha sonra gerek görülürse tekrar yüklemek amacıyla) bu dosyalar üstünde tıkanmaya sebep olan satırları teşhis edin ve icra edilmesini engelleyin.

Satırları silme ya da başlarına “rem” yazmak icra edilmelerini engelleyecektir.Bu satırlar birtakım donanım aygıtlarının sisteme tanıtılması ya da birtakım uygulamaların yüklenmesi neticesinde bu dosyalar yerleşmiş olabilirler.

Monitörde titreme oluyor…
Monitör etrafsinde hoparlör ya da adaptör gibi manyetik alan yayan aygıtlar varsa titremeye sebep olabilir. Bunları monitörden uzaklaştırın.
“Denetim Masası”nda “Görüntü” ikonunu çift tıklayarak “Ayarlar” penceresini açın. Buradan Gelişmiş Ayarlar alanına geçerek monitör frekans ayarlarını değiştirin. Titremenin olmadığı bir değer varsa burada sabit bırakın.

Burada ekranınızın desteklemediği bir değer çıkarsanız ekranda görüntü kaybolarak sallanmalar olacaktır. Bu durumda “Esc” tuşuna basarak prosedürü iptal edin ve eski değere geçin.

Frekans ayarlarının yapıldığı kısım ekran kartının modelleri arasında değişiklık gösterebilir.

Disket sürücüsünün ışığı sürekli olarak yanıyor…
Anakart ile disket sürücü arasındaki data kablosu ters bağlanmış olabilir. Kablonun kıvrımlı yönü disket sürücüye takılır. Hem de kablonun çizgili yönü hem anakart üstündeki hem de disket sürücüsü üstündeki 1 numaralı uca gelmelidir.

PUBG Mobile UC Hilesi için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

admin

Adım Metin, 23 yaşındayım ve 12 yaşımdan beri bilgisayar ile ilgileniyorum. Teknik, donanımsal ve yazılımsal sorunlarınızı gidermeye çalışıyorum. Güncel oyunların teknik sorunlarının çözümlerini de sizlere sunmaya çalışıyorum. Tanıtım yazısı, reklam ve işbirlikleri için iletişim kurabilirsiniz. Bilgisayar sorunları konusunda profesyonelleştim ve ücretsiz olarak sizlere içerik sunuyorum.