Bilgisayardan ses gelmiyor

bilgisayar-sorunlarim
bilgisayardan ses gelmiyor

Bilgisayardan ses gelmiyor

Merhaba, bugün yazımız hoperlörden ses gelmiyor veya kulaklıktan ses gelmiyor ve ya bilgisayardan ses gelmiyor problemini araştırıp bir türlü bulamayan arkadaşlarım için. Eğer Windows 10 bilgisayardan ses gelmiyor ise sıkıntı çok farklı da olabilir, eğer Windows 7 bilgisayardan ses gelmiyor ise sorunun çözümü gayet basit olabilir. İki işletim sistemini de alt başlıklar olarak anlatacağım size arkadaşlar.

Yapmanız gereken ilk şeyin kabloda ezilme var mı diye kontrol etmektir. Eğer ezik varsa onu gerginleştirip düzleştirin, çoğu zaman hoperlörden ses gelmiyor diye yakınan arkadaşların çözümü bu kadar basit olabiliyor. Bir diğer konu da format attıktan sonra ses gelmeme sorunu. Eğer format attıysanız çok yüksek ihtimal ile sürücü güncellemelerini yapmamışsınız demektir.

bilgisayardan ses gelmiyor windows 10

1- Windows 10 ses sorunu yaşıyorsanız eğer ilk bakmanız gereken yer “gizli sekmeleri göster” butonuna tıklayıp hoperlör simgesine sağ tıklamanız ve ardından varsayılan iletişim aygıtını değiştirmek işinize yarayabilir. Çünkü bazen bu durumdan dolayı sıkıntılar yaşanabiliyor ve ses sıkıntısı çekebiliyorsunuz, bilgisayardan ses gelmiyor windows 10 bu şekilde de çözülebilmektedir.

Hala ses sorunu yaşamaktaysanız ikinci çözüm yöntemimiz olan jak değişimi yöntemini deneyelim. Realtek ses aygıt yöneticisini açalım ve ardından hoperlör veya kulaklık jakını eğer ön panelde kullanıyorsanız arka panele takın ve bekleyin. Eğer realtek yöneticisinde jak girişi yaptığınızda uyarıyı kulaklığı “mikrofon” olarak tanıyorsa büyük ihtimal hoperlör bozulmuş olabilir bilgisayar ses sorunu bu şekilde de giderilebilir.

Üçüncü yöntem olan ses kartıdır. Eğer ses kartınızda problem varsa ve elinizde başka ses kartı mevcutsa bunu bilgisayarınıza takın ve jakları bu karta yerleştirdikten sonra tekrar ses sorunu devam ediyor mu diye gözetleyin. Sorun hala devam etmekteyse lütfen alttaki çözümlerime geçin.

Ses sorunu güncellemeden sonra başladıysa sistem geri yükleme yaparak tekrar deneyin, çünkü bazen güncellemede yapılanlar bazı donanım sorunlarını tetikleyebiliyor. Güncellemeden dolayı sıkıntı olduysa lütfen bu dediğimi yapın büyük ihtimal sorun ortadan kalkacaktır, sıkıntınız aynıysa ve hala bilgisayardan ses gelmiyorsa diğer adımlara geçiniz.

Bilgisayardan ses gelmeme
bilgisayardan ses gelmiyorbilgisayar ses sorunu windows 10

Windows 10 aygıt yöneticisine nereden ulaşacağınızı bilmiyorsanız eğer altta paylaşacağım görselden ulaşabilirsiniz. Resimde gösterdiğim gibi bilinmeyen aygıt varsa hızlı bir şekilde sürücü güncellemesi yapmalısınız. Ayrıca nvidia ses aygıtları da yüklü olmalı eğer nvidia kullanıyorsanız bilgisayar ses sorunu devam ediyorsa aşağıdaki adımları uygulayın.

Ve ayrıca bilgisayarınızda java yüklü değilse java da yükleyin. Bilgisayarınız eskiyse şayet eski bileşenleri de aktif etmeniz gerekebilir çünkü eski bilgisayarlarda yeni işletim sistemi yüklendiğinde sürücüler uyumsuz olabiliyor ve ayrıca, bilgisayardan ses gelmiyor windows 10 şeklindeki araştırmaların çoğunda bunun yazılmamış olması sizin için büyük bir eksiklik, neyse merak etmeyin artık ben varım.

Sürücüleri de kontrol ettikten bir sonraki adım da kart girişinin çıkması veya temizlik sonrası bilgisayar açılmamasının ardından yaşanan bir sıkıntıdır bilgisayar ses sorunu.

bilgisayar-sorunlarim
Aygıt yöneticisi ve bilgisayar ses sorunu

bilgisayardan ses sorunu windows 7

1- Bu başlık altında sizlere windows 7 ses sorunu yaşayanların çözümünü anlatacağım. Tüm Microsoft güncellemelerini alıyorsanız büyük ihtimal sürücü kaynaklı olmayacaktır sorununuz. Daha çok donanımsal kaynaklı olabilir, çünkü bilgisayardan ses gelmiyor windows 7 problemleri daha çok kabloda yanık veya ezilme olduğunda meydana geliyor.

2- Hoperlör arkasında ki giriş kablo çıkış yerinde mutlaka oynamalar yapın, temassızlık olabilir. Eğer yapabiliyorsanız hoperlör veya kulaklık vidalarını yuvalarından çıkartın ve iç bağlantılarda kopukluk olup olmadığından emin olup göz gezdirin. Eğer hala bilgisayar ses sorunu yaşamaktaysanız Nvidia denetim masasını kontrol etmenizi öneririm, çünkü bu işletim sisteminde kendine özgü ayarlar yapabilmekte.

3- Gereksiz hizmetleri kapatırken veya kendi kapandıysa seslere otomatik müdahale etmiş olabilir. Eğer hizmetlerle ilgili pek bilginiz yoksa şu videomdan gereksiz hizmetler videomu izleyerek fikir edinebilirsiniz, fps sorunu yaşıyorsanız onu da giderebilirsiniz böylece.

4-Windows 7 otomatik olarak sistem geri yükleme kaydı yaptığından dolayı daha önce yedekleme almasanız bile her zaman bir kayıt bulunduruyor bünyesinde. Hatta şu Sistem geri yükleme Windows 7 yazısından fikir edinebilirsiniz.

Bilgisayar ses sorunu hala devam etmekteyse lütfen yorum kısmından bana bildirin detaylarıyla birlikte, en hızlı şekilde dönüş yapacağımdan emin olabilirsiniz. Bu sorun bir çok neden kaynaklanabileceği gibi en sık yaşanılan bilgisayar ses sorunu ile ilgili araştırma yapıp sizinle paylaştım.

admin

Adım Metin, 23 yaşındayım ve 12 yaşımdan beri bilgisayar ile ilgileniyorum. Teknik, donanımsal ve yazılımsal sorunlarınızı gidermeye çalışıyorum. Güncel oyunların teknik sorunlarının çözümlerini de sizlere sunmaya çalışıyorum. Tanıtım yazısı, reklam ve işbirlikleri için iletişim kurabilirsiniz. Bilgisayar sorunları konusunda profesyonelleştim ve ücretsiz olarak sizlere içerik sunuyorum.