işlemci alırken dikkat edilmesi gerekenler – 2019

İşlemci alırken ilk baktığınız şey elbette neslidir. Bir işlemcinin hangi, kaçıncı nesilde üretildiği elbette çok önemli fakat bundan daha önemli olan şeyler var. İlk baktığınız detay nesli olsa da saat bellek hızı, mimarisi, kendisine ait bir dahili grafik kartı var mı gibi detaylara da dikkat edilmelidir. Ben ilk defa 2019 senesinin aralık ayında yeni bir bilgisayar aldım ve bu bilgisayarıma ilk defa bir AMD marka satın aldım.

Amd mi? İntel mi? Bu karşılaştırılma onlarca yıldır tartışılan bir konudur. Önemli olan siz hangi alanlar için alacak olmanızdır. İkinci kriteriniz ise bütçeniz olmalı. Eğer sadece bu parça için ayıracak bir 2,000 liranız var ise kesinlikle seçiminiz intel ‘den yana olmalı.

Neden? Çünkü aralarındaki fark birinde fiyat arttıkça yükselen, diğerinde ise ne kadar verdiyseniz o kadar kullanıyor olmanızdır. O yüzden eğer benim yüksek bir bütçem olsaydı intel alırdım bu yıl aldığım bilgisayarımı ama bütçem yetmediği için Ryzen 5 2600 ‘e yönelmek zorunda kaldım. Aslında zorunluluk gibi görmüyorum, tercihimi alttaki parçadan yana yaptım ve gayet memnunum. Eminim siz de kullanmaya başladıktan sonra pişman olmayacaksınız bunu seçtiğinize.

islemci-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-bilgisayar-sorunlarim
islemci-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-bilgisayar-sorunlarim

Ryzen 5 2600 Performansı nasıl?

Beğendiğim en iyi işlemcilerden biri olan ve tam bir fiyat/performans ürünü olan ryzen serisinden olan bu parça ile çoğu kombinasyonu deneyebilirsiniz. Benim denediğim kombinasyon da RX 570 ekran kartı kullanıldı. Gerek 12 nm mimarisi ile en düşük transistör yakınlığı ile beni kendine çekmiştir. Transistör ve mimari konusunu alt paragrafta sizlere anlattığımda siz de bundan sonra işlemci alırken mimariye dikkat edeceksinizdir. Çoğu üst segment ekran kartı ile birlikte darboğaz yapmadan çalışabilir ve besleyebilir. Bu kombinasyon yerine yine Ryzen 5 1600 işlemcisini tercih edebilirsiniz. Bu tercihin yanına ise ekran kartını yükseltip RX 580 yaparak işlemciden kısıp ekran kartına yükseltme yapabilme imkanı da sunuyor sizlere. Bu yüzden işlemci alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus mimaridir. Mimarinin neleri etkilediğini, nasıl performansı uçurduğunu alttaki paragrafımda anlatıyorum.

işlemci mimarisi nedir? Neleri etkiler?

Transistörlerin yakınlığı nanometre ile ölçülür ve belirtilir. Fizik kurallarının dip noktası olan 7 Nanometre işlemciler 2022 yılında intel şirketi tarafından piyasaya sürüleceği duyuruldu. Fakat bu şirketten önce başka şirket önce davrandı. Tayvan ‘da bulunan ve soyunu orada ilerleten şirket TSMC intel’den önce 7 NM işlemci fabrikasının kurulacağını açıkladı. Bu inteli geride bıraktığının bir işareti olabilir. Son kullanıcı için bunun önemi de büyük aslında, en azından benim gibiler için. Çünkü transistörler ne kadar birbirlerine yakın olurlarsa o kadar ısınma azalır ve performans yükselir. O yüzden aralarındaki mesafe ne kadar az olursa o kadar mükemmel olur ve daha performanslı çalışır.

Önümüzdeki yıllarda duyurulacak olan yeni parçalar daha küçük transistör kapılarını kapsıyor. Bu sayede CPU daha az ısınacak, daha az enerji tüketecek ve daha yüksek performanslı çalışacak. Aslında burnumuzun dibi bile diyebiliriz bu zaman dilimi için. Profesyonel ya da oyun oynamayı seven oyuncuları tek etkileyen kısım aslında sıcaklık dereceleri diyebilirim. Biz yine ülke olarak sadece nesline bakmayı tercih edeceğiz, çünkü bu yeni gelecek teknolojinin fiyatı pekte alınabilir cinsten değil.

İntel AMD’den geri kaldıklarını açıkladı!

Bu yıl intel’in ilk çeyreğinde açıkladığı kazanç tam olarak 20 milyar dolar olduğu açıklandı. Her ne kadar bu değer iyi olsa da İntel Ceo’su Bob Swan mimari konusunda “isim vermeden” geri kaldıklarını açıkladı ve bu mimarinin çalışmalarına en az iki yıl ayırdıklarını, yatırımcılarıyla konuştuğunu ve anlattığını açıkladı. Hala bu piyasada dev bir şirket olarak kalabilse de üzerinde baskı hissediyor ve yatırımların kayacağından şüphe duyuyor olmalı. Haber kaynağımı da sizinle paylaşmak isterim; tıkla ve git.

Bence önümüzde ki üç yıl kadar daha ipleri elinde tutmaya devam edecek. Fakat yeni nesillerin faydalanabileceği bu milimetreden bile küçük olan mimari işlemcileri kullanmaya fırsatımız olur mu bilmem ama eğer profesyonel bir oyuncu değilseniz ya da en iyi bilgisayar parçalarını elde etmeye çalışmıyorsanız sizi pek etkileyeceğini sanmıyorum. Eğer ısınma sorunu yaşıyorsanız buradan size vereceğim yazımdan faydalanabilir ve şimdilik elinizden gelenleri yapabilir, ısınmayı azaltabilirsiniz. Bir sorununuz varsa açıklamayı unutmayın.

admin

Adım Metin, 23 yaşındayım ve 12 yaşımdan beri bilgisayar ile ilgileniyorum. Teknik, donanımsal ve yazılımsal sorunlarınızı gidermeye çalışıyorum. Güncel oyunların teknik sorunlarının çözümlerini de sizlere sunmaya çalışıyorum. Tanıtım yazısı, reklam ve işbirlikleri için iletişim kurabilirsiniz. Bilgisayar sorunları konusunda profesyonelleştim ve ücretsiz olarak sizlere içerik sunuyorum.